Lookout tower Maginhrad - opening
Author: Irena Keľová

Lookout towers

It stands on hills, slender and noble looking down, into the country. They are built only in times of peace and for one purpose and one purpose only: to elevate man and his spirit, at least for a moment above the surface of the earth.

They draw tourists like a magnet, they provide families with a destination for walks, wandering romantics unforgettable experiences, provide everyone with the opportunity to ascend and rise and therefore get a glimpse of the landscape.

 

So look around, seize the day

Before your life slips away

Leave your comfortable bed

Follow us up the hill ahead

 

Especially in Gemer, it´s a pure joy😊

Rozhľadňa Zbojská

Rozhľadňa Zbojská

Dominantou sedla Zbojská je nádherná rozhľadňa pripomínajúca mlyn z Jakubiskovej Perinbaby. Drevená vyhliadková veža postavená na mieste bývalej pastierskej koliby stojí v nadmorskej výške 763 m.n.m. na vrchu Remetisko. Spolu so sedlom Zbojská sa považujú za vstupnú bránu do Národného parku Muránska Planina a regiónu Gemer-Malohont.

Zbojská
Rozhľadňa Tomášov vrch

Rozhľadňa Tomášov vrch

Za dobrého počasia dovidieť z tejto najjužnejšej gemerskej rozhľadne až 80 kilometrov vzdialenú Kráľovu hoľu.

Tachty
Watchtower in Rožňava

Watchtower in Rožňava

From the porch of the Watchtower visitors have a beautiful view of the whole town, the Rožňava basin, the steep cliffs of the Silica plateau and the Calvary above the town.

Rožňava
Lookout tower Turecká

Lookout tower Turecká

From a 15-meter-high metal lookout tower, the High Tatras can be seen in good weather. You can reach it from the village Rudná in about two hours by a walk on a educational path, from the center of Rožňava in more than two and a half hours.

Rudná
Rozhľadňa Vŕšok

Rozhľadňa Vŕšok

Navštívili ste už tretiu sestru rozhľadní Maginhrad a Slopovo? Rozhľadňa Vŕšok stojí na rovnomennom vrchu nad obcou Rimavská Baňa už od roku 2015. Aj napriek tomu, že je najmenšia, ponúka pozoruhodný výhľad od vrchu Tŕstie na severe až do Maďarska na juhu.

Rimavská Baňa
Lookouttower Maginhrad

Lookouttower Maginhrad

The lookout tower, which rises to a height of almost 17 meters, provides a view in almost all directions on good weather - from Kráľová hoľa to the entire Rimava valley and to Hungary.

Veľké Teriakovce
Rozhľadňa na Slopove

Rozhľadňa na Slopove

Rozhľadňa v nadmorskej výške 851 m ponúka nádherné výhľady na Veporské vrchy, Muránsku planinu i Tatry. Dostupná je i pre zdatnejšieho cyklistu. Je možné, že kedysi týmto miestom prešla aj noha Juraja Jánošíka, keďže ho na neďalekom Mravcovom vŕšku lapili stoliční pandúri.

Kokava nad Rimavicou