Muránska planina
Autor des Fotos: muranskaplanina.eu

Muránska planina odteraz nesie titul Park tmavej oblohy

Odteraz sa nie len Gemer, ale celé Slovenko môže hrdo pýšiť novým parkom tmavej oblohy na Muránskej planine!

Áno, dobre ste počuli!

Mliečnu cestu, či padajúce perzeidy, ktoré sa tu dajú pozorovať v úplnej tme a ponúkajú nám jedinečný pohľad, aký si môžeme vychutnať len málokde.

V piatok 3. mája sa na Salaši Zbojská uskutočnilo slávnostné podpísanie memoranda o vzniku tohto parku, pričom sa Muránska Planina stala 4. miestom v rade na Slovensku , ktoré sa môže pochváliť takouto krásou.

Lokalita Muránskej planiny je nie len miestom s nízkou úrovňou svetelného znečistenia, ale je to miesto, kde sa môžete dotknúť neba!

Jedným z najtmavších miest Slovenska je Veľká lúka v srdci Muránskej planiny, na ktorej aj počas tohto leta budeme spolu s pracovníkmi hvezdárne v Rimavskej Sobote pozorovať nočnú oblohu a jedinečné astronomické úkazy , ktoré ponúka.

Ak ste milovníkom astronómie alebo jednoducho obdivujete krásu prírody, tento park je pre vás ideálnym útočiskom. Svojou tichou atmosférou a jedinečným pohľadom na hviezdy sa stáva miestom, kam sa budete chcieť vracať stále znova.

Vyhlásenie parku tmavej oblohy na území Národného parku Muránska planina je výsledkom spolupráce Oblastnej organizácie cestovného ruchu GEMER, miestnej samosprávy, Správy Národného parku a astronomických organizácií.

Kontakt