Banská doprava
A fotó szerzője: Banícke múzeum v Rožňave

Banská doprava

V rámci prehliadkového okruhu Banská doprava v Baníckom múzeu v Rožňave sa návštevníci môžu ponoriť do fascinujúceho sveta banských technológií a histórie. Tento okruh využíva rôzne prezentačné prostriedky na interaktívne a zaujímavé spracovanie témy banskej dopravy.

Jedným z vrcholov expozície je funkčný model lanovky, ktorý prezentuje tému visutých lanových dráh na Gemeri. Tento model je nádhernou ukážkou technickej dokonalosti a zobrazuje význam členitého reliéfu Gemera prostredníctvom 3D mapy regiónu.

Pri návšteve nádvoria môžu návštevníci zažiť jazdu banským vláčikom priamo do diorámy štôlne Alexander, doplnenú projekciou dobového filmu z prostredia bane, čo poskytuje autentický zážitok z banského prostredia. Ďalšou časťou okruhu sú priestory banských pracovísk s ukážkou rôznych výstuží a mechanizmov banskej dopravy. V exteriérovej časti expozície sú inštalované banské lokomotívy, banské vozíky, vrátky a banské nakladače. Novinkou tejto časti je banský prepravníkový nakladač PN 1700, čo je exkluzívny prírastok do zbierky.

Okrem toho je súčasťou prehliadkového okruhu aj expozícia Čas pary, kde môžu návštevníci obdivovať unikátne parné stroje, vrátane 3. najstaršieho parného valca Aveling & Porter a parného nákladného automobilu Škoda Sentinel.

Banský vláčik v areáli Zážitkového centra Sentinel je v prevádzke za priaznivého počasia od apríla do septembra každoročne.

Otváracie hodiny

Expozíciu Banskej dopravy je možné navštíviť len vo vyhradených dňoch.

Utorok – Sobota 8:00 - 16:00

Viac informácií o expozícii Banskej dopravy nájdete na webe www.banmuz.sk

Kapcsolat