Expozícia banského múzea v Hnúšti-Mútniku
A fotó szerzője: Jozef Kopor

Hnúšť Bányászati ​​Múzeum földalatti belépési lehetőséggel

A Hnúšťa város melletti ásványkitermelés története a Magyar Királyság idejére nyúlik vissza. A Rimavská dolina északi területe egykoron gazdag volt ásványkincsek kitermelésében, amelyről manapság minimális információ áll rendelkezésre. Úgy döntöttek, hogy rámutatnak erre a tényre és megőrzik a bányászattörténeti hagyatékot Hnúštben, ahol Mútnik helyi részén új bányászati ​​múzeumot hoztak létre.

Hnúšťa városa ma egy olyan projektet mutatott be, amelynek célja egy vonzó turisztikai termék létrehozása a régió híres bányászattörténetén alapulva. Likier és Maša ipari és korábban aktív helyszíneihez ma egy újabb helyszín, a Mútnik került, ahol ünnepélyes keretek között új bányászati ​​múzeumot nyitottak meg.

Elsősorban a Malohont régió bányászatának történetével foglalkozik, különös tekintettel a vasércek, később talkum és magnezit bányászatára és feldolgozására. A múzeum kiállítást is kínál egy vonzó ásványról, a piritről, amelyet macskaaranynak neveznek. A pirit a Hnúšte régióban fordul elő, mint kísérő ásvány a talkum-magnezit lelőhelyekben, és itt kerültek elő Szlovákia legnagyobb kiállítási tárgyai. A múzeumi kiállítás jelentős bányászati ​​tárgyakat, ásványokat és kiállítási tárgyakat tartalmaz Hnúšťa város környékének történetére utalva. A belső tér összképét a bányalagút bejáratának pirites diorámája gazdagítja. A látogatókat egy érdekes dokumentumfilm kalauzolja végig a történelemben, földalatti alagutak egyedi képeivel. A múzeumlátogatáshoz egy rövid belépés is tartozik a bánya mélytereibe, ahol a látogatók 600 métert sétálnak.

Ebben a kivételes projektben Hnúšťa város önkormányzata csatlakozott az üzleti szférával, amelyet a Gemerská nerudá spoločnost, as és az SMZ Jelšava, as társaságok, valamint a civil szektorral, amelyet a civilek képviselnek. egyesület Horná Rimava. Hnúšťa városához, amely épületével hozzájárult a projekthez, csatlakozott az államigazgatás és a magasabb területi egység önkormányzata. Az épület rekonstrukciójához az SR Beruházási és Regionális Fejlesztési Minisztériuma nyújtott pénzügyi támogatást, a kiállítások egy részét a Besztercebányai önkormányzati régió támogatta pénzügyileg a BBSK Fejlesztési Ügynökség hozzájárulásával a Regionális Turisztikai Szervezetben. Gömör. „Hnúště-ben a turizmus terén is jelentős előrelépést tettünk. A Széchy Cesta Márián tanösvény, ipartörténeti múzeum, üdülőterület történelmi kőhíddal, helyreállítjuk a történelmi parkot és itt jött létre a Petrivaldské villa épülete. A földalatti belépési lehetőséggel rendelkező bányamúzeum már egy régión felüli termék, amely valóban Szlovákia egész területéről tudja vonzani a látogatókat. Ilyen fontos attrakciót nem láttam kerületünkben az elmúlt években” – meséli Hnúšte turisztikai tevékenységéről Roman Lebeda, Hnúšte polgármestere.

Ján Lunter, a besztercebányai önkormányzat elnöke hozzátette, hogy "az újonnan létrehozott múzeum kiállítása nagyon tetszetős kialakítású. Jómagam is sok új információt tudtam meg a kiállítás részét képező filmnek köszönhetően. Biztos vagyok benne, hogy ez a hely a látogatók, de különösen a tágabb környékről érkező iskolai kirándulások kedvelt célpontja lesz. Meg kell mutatnunk fiataljainknak, hogyan éltek őseink, és különösen, hogy a bányászat és az ásványkincsek kitermelése miként ad ma is munkát vidékeink lakóinak."

„A Gömör-Malohont régió gazdag bányászati ​​és ipari múlttal rendelkezik, amelynek számos fontos műemlék emlékezik meg. Útvonalukat egy vasút térképezi fel, több napos utat kínálva a látogatóknak vidékünkön keresztül, és rendkívül boldogok vagyunk, hogy a gazdag bányászati ​​hagyományokkal rendelkező Hnúšťa új kiállítást hozott, kiegészítve történelmünk ezen részének történetét. A bányamúzeum mellett azonban számos látnivaló található Hnúštěben, amelyek gazdag turisztikai kínálatot teremtenek a városba látogatók számára" – tette hozzá Viktor Brádňanský, az OOCR GEMER desztinációs koordinátora.

A Hnúště-i Bányászati ​​Múzeum a GENES cég telephelye mellett található, címe Mútnik – Skálie 1, Hnúšťa. A múzeum ajtaja szombatonként 10:00-kor tart nyitva. egy bemenethez. Kérésre a bányába is be lehet lépni. A múzeumba+földalatti kísérettel történő belépést 2 nappal korábban kell megrendelni a 0907318119- es telefonszámon. Ennek összege 4 euró személyenként.

Kapcsolat