Zisti, ako chutí Gemer
A fotó szerzője: Archív región Gemer

Zisti, ako chutí Gemer

Okrem vychýreným gemerských guliek či muránskych buchiet, ktoré svojou chuťou ohúria aj tých najnáročnejších gurmánov ponúka región Gemer svojim návštevníkom širokú paletu gastronomických zážitkov, či už sú to reštaurácie, salaše s tradičnou slovenskou kuchyňou, útulné kaviarne, pivárne, regionálne špeciality či gastro podujatia. Stačí si vybrať!

REŠTAURÁCIE

Salaš Zbojská

Bryndzové halušky, žinčica, baraní guláš či Zbojnícke tajomstvo. Vychutnajte si poriadnu dávku tradičnej slovenskej kuchyne na Zbojníckom dvore Salaši Zbojská v lone absolútne krásnej prírody. Pri vstupe do salaša vás privíta obsluha v kroji a s úsmevom vás obslúži pri masívnom drevom stole. Hladnému návštevníkovi určite ujde pohľad na pult s regionálnymi špecialitami, ako napríklad syrmi, klobáskami či domácim chlebom. Tieto výrobky si tam možno zakúpiť a vziať so sebou domov. V blízkosti salaša neobíďte ani predajňu s Legendárnymi buchtami, ktoré robia na tucet spôsobov, na slano i na sladko.

Penzión u Sysľa

Chystáte sa na Muránsky hrad alebo chovať sysle? Doprajte si kulinársky zážitok v Penzión u Sysľa, ktorý v obnovenej historickej budove ukrýva, okrem moderného ubytovania s wellness, aj originálnu reštauráciu. Na svoje si prídu nie len milovníci domácej kuchyne, ale aj pravej talianskej pizze s tenučkým cestom. V reštaurácii si tiež môžete pochutnať na tradičnej regionálnej špecialite gemerských gemerských guľkách. Po prechádzke Muránskou planinou si tento gastro zážitok nemôžete nechať ujsť.

Salaš pod Maginhradom

Salaš inšpirovaný tradičným bačovským štýlom s použitím prvkov typickej slovenskej ľudovej architektúry. Kuchyňa salaša ponúka slovenské špeciality, ktoré si možno vychutnať v nádhernom prostredí neďaleko Rimavskej Soboty. Ideálne miesto pre na stretnutie s rodinou, či víkendový obed.

Penzión na Ráztočnom

Zastavte sa na chutný obed alebo kávičku a v príjemnom prostredí. Útulný Penzión na Ráztočnom nie je len miestom pre ubytovanie. Jedným z lákadiel je ich denné menu, ktoré zahŕňa vyvážené a chutné jedlá pre každú príležitosť. Okrem toho reštaurácia penziónu organizuje degustačné večere, kačacie hody či valentínske večere a iné.

KAVIARNE

Madeleine Cafe & Lounge

Parížsky štýl kaviarne Madeleine Café & Lounge v priestoroch historickej budovy v centre mesta Tornaľa vám vyčarí úsmev aj v tom najzamračenejšom počasí. Smaragdový nábytok so zlatými akcentmi či zdobený strop s krištáľovým lustrom vytvárajú atmosféru, akú návštevník Madeleine Cafe & Lounge nezabudne. Chutná káva, lahodné medové krémeše, štýlové tartaletky, dobošová torta, či mliečne kokteily na americký spôsob. Keď sa budete prechádzať našim regiónom, kaviareň Madeleine Cafe & Lounge v Tornali by mala byť pre vás povinnou zástavkou.

Literárna kaviareň národovcov v Prvom slovenskom gymnáziu v Revúcej - doplniť fotku kávy

Navštívte kaviareň v historických priestoroch múzea Prvého slovenského gymnázia v Revúcej. V areály, parku národovcov si môžete vychutnať výbornú kávu v malej kaviarničke, alebo jednoducho zrelaxovať pri dobrom nápoji.

KC Kláštor

Vychutnať si rannú kávu v prostredí starobylého kláštora, je niečo čo musíte zažiť. Kaviareň okrem chutnej kávy ponúka svieže limonády a pestrú paletu čapovaných i fľaškových remeselných pív a kvalitného alkoholu. Sedieť môžete vo vnútorných priestoroch bývalého refektára alebo v súkromnejšie ladenom English corneri, vonku je pre vás k dispozícii príjemný rajský dvor. Aktuálne doplnili svoju ponuku aj o obedové menu.

PIVÁRNE

Pivo Predná hora

V Pivovare Rekreačného areálu Predná hora v blízkosti národného parku Muránska planina nájdete tú správnu pivovarskú atmosféru, ktorá je ako stvorená na oddych s rodinou či priateľmi. V príjemnom prostredí pivárne ochutnajte remeselné pivné špeciály servírované priamo z výčapných tankov. V ponuke majú 4 druhy pivných špeciálov. Odporúčame ochutnať všetky a vybrať si svojho favorita.

Mamut Pub Revúca

Navštívte Pub ladený do štýlu írskych pubov v centre mesta Revúca. Vyberať si môžete z bohatého nápojového lístka a viacerých výčapných druhov pív, ktoré si môžete počas leta vychutnať na letnej terase. Usmievavý personál vám okrem piva s radosťou pripraví chutnú kávičku, pizzu a iné jedlá. Pravidelne sa tu konajú koncerty, ktoré dotvárajú originálnu atmosféru tohto miesta.

REGIONÁLNE ŠPECIALITY

Gemerské guľky

Ochutnajte tradičné gemerské jedlo – Gemerské guľky. Čo to vlastne je? Ide o najtypickejšiu gastrošpecialít, viažúcu sa k baníctvu, ktorá sa na Gemeri tradične pripravuje na sviatok Troch kráľov. Nie jedna domácnosť ich pripravuje v desiatkach či v stovkách kusov a večer po nich nezostane už nič. Na guľky jestvuje mnoho receptov. Známe sú rôzne obmeny. Najznámejšie sú Sirkovské guľky s dynamitom, kde je uprostred ochutenej zemiakovej hmoty mäsová guľka. Pre mnohých sú najlepšie miešané Rákošské či Revúcke. Ochutnať ich môžete v každej dobrej reštaurácii na Gemeri a aj počas Dní mesta Jelšava, kde už po niekoľko rokov prebieha súťaž vo varení tejto pochúťky.

Muránske buchty

Muránskym námestíčkom sa od skorého rána vznáša sladká vôňa čerstvo napečených Muránskych buchiet. Šikovné ženičky na náplni ozaj nešetria a pečú ich s príchuťami od výmyslu sveta: tvarohové, makové, orechové, nugátové, višňové, višňovo-makové, čučoriedkové, jahodové, či so slivkovým lekvárom. Muránske buchty sú obľúbené nielen v našom regióne , ale aj na rôznych slávnostiach a udalostiach po celej Slovenskej republike. Ochutnajte a budete sa oblizovať.

Klenovský syrec

Polotvrdý, údený alebo neúdený syr, zvyčajne v tvare bochníka s priemerom 10 až 25 centimetrov, môže však mať aj hranolovitú formu. Tento syr sa vyvážal do viacerých európskych krajín, dokonca i na dvor Márie Terézie. Dnes si ho môžete kúpiť na Klenovských lazoch a od tunajších gazdov.

PODUJATIA S JEDLOM

Zabíjačka na Zbojníckom dvore – Salaš Zbojská

Nadregionálny festival zabíjačkových špecialít. Deň plný chutí, vôní a predvianočnej nálady. Majstri mäsiari pripravujú na salaši Zbojská chutné pokrmy ako napr. zabíjačkovú polievku, rusácky hamburger, kyšky, prdelačku, žemľovky a mnoho ďalších zabíjačkových dobrôt. Okrem gastronómie je Zabíjačka na salaši Zbojská aj o skvelej živej hudbe a príjemnej spoločnosti.

Gastro Gemer fest

Gasto festival je oslavou výborného jedla a skvelej nálady. Na festivale tímy súťažia vo varení jedál podľa danej témy. Každé družstvo si volí jedlo podľa vlastného výberu. Šéfkuchári musia okrem vzoriek pre porotu pripraviť aj niekoľko degustačných porcií, ktoré sú poskytnuté na ochutnanie verejnosti.

Mitrovanie Salaš pod Maginhradom

Mitrovanie, predstavuje vrchol pastierskej sezóny v našom regióne. Táto oslava priťahuje návštevníkov z celého Slovenska, aby sa zúčastnili tradičného salašníckeho podujatia a ochutnali tradičné miestne jedlá na Salaši pod Maginhradom. Jedným z vrcholov podujatia sú ukážky práce na salaši, kde návštevníci môžu sledovať pastierov pri ich každodenných úlohách a dozvedieť sa viac o živote na salaši. Samozrejmosťou sú aj gastronomické lahôdky, ktoré sa na podujatí ponúkajú. Baranie špeciality, dobroty z jahňaciny a tradičná výroba bryndze sú len malou ukážkou toho, čo Gemer ponúka. Súčasťou podujatia je tiež trh s regionálnymi produktami, vďaka ktorému majú návštevníci príležitosť objaviť rôznorodosť miestnych výrobkov a surovín, ktoré sú s láskou a starostlivosťou vyrábané práve v našom regióne.

Varenie gemerských guliek v Jelšave

Zažite tradičný kulinársky festival gemerskej gastronómie vo varení gemerských guliek v Jelšave. Počas tohto dňa sa prihlásení účastníci rozdelia do trojčlenných tímov, ktoré majú za úlohu pripraviť gemerské guľky v kotlíku podľa tradičného receptu. Jedinečnosť tohto podujatia spočíva v tom, že varenie gemerských guliek je otvorené všetkým účastníkom, či už sú to profesionálni kuchári, nadšení amatéri alebo jednoducho tí, ktorí chcú zažiť autentický gemerský kulinársky zážitok. Nepremeškajte kulinársky deň plný radosti a nadšenia pre tradičnú gastronómiu.

Kapcsolat