Banícka expozícia v Rákošskej Bani
Fotka od: Jozef Kopor

Banícka expozícia v Rákošskej Bani

V priestoroch expozície spoznáte rôzne banícke nástroje a pomôcky z konca devätnásteho storočia, zaujímavé minerály, dobové dokumenty i fotografie zobrazujúce čulý život a význam lokality. To všetko s odborným výkladom členov OZ Rákošská cächa.   Expozícia je prístupná záujemcom po predošlej dohode. Vstup do nej si môžete zarezervovať TU cez Facebook, alebo telefonicky: u pána Pavelku na tel. č. 0950 738 100, u pána Simana 0917 064 310 alebo u pani Pavelkovej na tel. č. 0905 734 750.

Popri návšteve baníckej expozície ale určite neobíďte ani neďalekú obec Rákoš a nenápadný kostolík nad obcou, skrývajúci vzácne fresky zo 14. storočia. Najzaujímavejšia z nich zobrazuje Boha s troma tvárami a štyrmi očami. Pre vstup do kostolíka vopred kontaktuje kostolníčku pani Pavlíkovú na telefónom čísle: 0915 152 432

Nad obcou sa nachádza aj jedinečný, voľne prístupný, náučný Chodník malých netopierov. V spleti podzemných chodieb bývalých baní tu žijú až NIEKOĽKOTISÍCOVÉ KOLÓNIE NETOPIEROV, ktoré možno v jarnom a jesennom období pozorovať pri vylietavaní z banských šácht na troch zabezpečených miestach tohto chodníka.

Komu by sa po takmer hodinovej prechádzke náučným chodníkom málilo, môže sa vybrať preskúmať zvyšky Rákošského hradu dostupného do približne polhodinky.  Ak budete mať šťastie, cestou nazbierate jedlé huby a uvidíte raticovú zver vo zvernici.

Ako vidíte, Rákoš a okolie ponúka plnohdnotný program pre celodenný výlet.

Kontakt
Rákošská Baňa, 049 61 Rákoš