Betliar z neba
Zdroj: Obec Betliar

Betliar

Obec ležiaca na úpätí Volovských vrchov je medzi turistami obľúbená najmä vďaka luxusnému sídlu rodu Andrássyovcov.

Kaštieľ v Betliari je jediný na Slovensku, ktorý sa po roku 1945 zachoval so svojím pôvodným zariadením a zbierkami. Jeho interiér plný historického nábytku, vzácnych obrazov, kníh, zbraní a exotických trofejí vás prenesie do života najvýznamnejších aristokratov 19. storočia v Európe.

Bol postavený ako poľovnícke sídlo a slúžil primárne na reprezentačné účely tohto rodu. Dnes je jedným z najnavštevovanejších miest na Gemeri.

V Betliari zrelaxujete aj pri prechádzke po rozsiahlom anglickom parku, v ktorom naďabíte na mnoho zaujímavých zákutí a stavieb: slobodomurársky a čínsky pavilón, japonský most, Hermesovu studňu, rybník s leknami, či veľký umelý vodopád - najväčší svojho druhu na Slovensku. Park bol zaradený do zoznamu umelecky a kultúrne hodnotných parkov sveta, ktoré eviduje UNESCO.

Za parkom sa nachádza zvernica s rozlohou temer 1700ha určená na chov jelenej zveri. Je jedinou na Slovensku kde vedľa seba žije jeleň, daniel, muflón, diviak, srnec, ale aj medveď, vlk a mačka divá.

Historicky zaujímavou je miestna časť Nižná Maša, kde sa kedysi nachádzala vysoká pec a železiareň. Dnes je lokalita vyhlásená za národnú kultúrnu pamiatku a svedčí o priemyselnej minulosti obce. Jediné zachované sú bohužiaľ iba bytové domy zamestnancov železiarní.

Okrem kaštieľa obec vyniká aj svojou pohostinnosťou. Nájdete tu príjemné reštaurácie a penzióny: Barónka, Penzión pri kaštieli, alebo Penzión TKM Betliar so športovým zariadením a pizzériou.

Ubytovať sa možno aj v náručí prírody - v chatovej osade pri kaštieľnom parku.


Žltá turistická značka vás z obce dovedie za necelé 4 hodiny na najznámejší bod gemerskej časti Volovských vrchov Volovec-Skalisko. Odmenou vám budú panoramatické výhľady na Slovenské rudohorie, ale aj planiny Slovenského krasu, či Spišský hrad.

V súvislosti s históriou Andrássyovcov odporúčame navštíviť aj kaštieľ a grófsku ľadovňu v neďalekej obci Vlachovo – rodisku “železného grófa” Emanuela Andrássyho.

Kontakt