Dobšinská ľadová jaskyňa
Fotka od: Michal Rengevič

Dobšinská ľadová jaskyňa

Dobšinská ľadová jaskyňa leží na severe regiónu Gemer, v národnom parku Slovenský raj. Patrí k najväčším ľadovým jaskyniam v strednej Európe. Nikde mimo alpskej oblasti sa totižto v podzemí nenachádza viac ako 110 tisíc m3 ľadu s hrúbkou miestami väčšou ako 25 m. Vďaka svojmu významu a unikátnej výzdobe bola zaradená do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Jaskyňu objavil v roku 1870 banský inžinier E. Ruffini a už o rok ju miestni nadšenci sprístupnili verejnosti. V roku 1882 sa stala prvou elektricky osvetlenou jaskyňou v Uhorsku. Navštívilo ju viacero významných osobností, okrem iných aj bulharský cár a srbský kráľ. V roku 1890 sa vo Veľkej sieni konal koncert na počesť Karola Ľudovíta Habsburského. V minulosti sa v jaskyni organizovalo letné korčuľovanie, či nakrúcali scény rozprávky Popolvár najväčší na svete.

K jaskyni sa dostanete z parkoviska pri hlavnej ceste medzi Dobšinou a Červenou Skalou na Horehroní. K jej vchodu Vás z rovnomennej osady dovedie za cca 25 minút chodník s prevýšením 130 m.

Dĺžka prehliadkovej trasy s prevýšením 43 m je 515 m a jej absolvovanie trvá približne 30 minút. Rozdiely teplôt medzi vonkajším prostredím a interiérom jaskyne predstavujú najmä v lete záťaž na ľudský organizmus. Preto je dobré si pred vstupom do jaskyne oddýchnuť, aby sa Vaše telo bez problémov aklimatizovalo. Teplota v zaľadnených častiach jaskyne sa totižto pohybuje v rozpätí -3,9°C až -0,2°C.

Kontakt