Juhozápadná výhliadka na Muránskom hrade
Fotka od: Peter Mikuš

Na Muránsky hrad po vynovenom náučnom chodníku

Národný park Muránska planina oslavuje 25 rokov od založenia. Pri príležitosti “okrúhlych” narodenín bol oficiálne otvorený zrekonštruovaný Náučný chodník Muránsky hrad.

V rámci rekonštrukcie sa vymenili všetky 3 informačné body a 14 informačných panelov. Aktualizovala sa aj obsahová náplň jednotlivých zastavení, ktorej príprava bola starostlivo konzultovaná s odborníkmi.

V areáli Muránskeho hradu a v jeho blízkom okolí pribudlo 35 menších popisných tabuliek, ktoré návštevníkovi približujú na čo slúžili a ako sa využívali jednotlivé objekty Muránskeho hradu v časoch jeho najväčšej slávy.

Kompletnej rekonštrukcie sa dočkali aj obe vyhliadkové plošiny na hrade, ktoré ponúkajú jedny z najkrajších výhľadov na Muránskej planine .

Turistickú infraštruktúru doplnila aj suchá toaleta osadená neďaleko chaty pod Muránskym hradom, na nádvorí hradu pribudli jednoduché lavičky a pri Veľkej lúke, v časti Piesky, bolo obnovené oddychové miesto .

Opravili sa aj najviac poškodené stupne jednoduchých schodov pod vstupnou bránou Muránskeho hradu. V tomto strmom úseku je však aj naďalej na mieste opatrnosť pri prechode, obzvlášť v mokrom i mrazivom počasí, či na snehu.

Náučný chodník vedie z obce Muráň na Muránsky hrad a Veľkú lúku. Jeho trasa kopíruje červeno a modro značený turistický chodník. Má dĺžku 6,5 km, s prevýšeniami vyše 550 m.

Parkovanie v obci je zabezpečené priamo pod vstupnom bránou na náučný chodník.

Ubytovanie a stravovanie v obci poskytuje Penzión u Sysľa, kde na ubytovaných hostí čakajú raňajky vo forme švédskych stolov a dobrá káva. Ochutnať tu môžete regionálne špeciality ako gemerské guľky, prípadne relaxovať v privátnom wellness. A keď už budete v Muráni, smelo ochutnajte legendárne muránske buchty, ktoré zakúpite v predajni na námestí.


Foto: Peter Mikuš
Foto z neba: (legálne dronové zábery) Roman Vavrek Milovník Muránskeho hradu, obce Muráň a priľahlého okolia

Kontakt