Rozhľadňa Tomášov vrch a obec Tachty na úpätí Cerovej vrchoviny
Zdroj: Obec Tachty

Rozhľadňa Tomášov vrch

Nad obcou Tachty na juhu okresu Rimavská Sobota sa sťaby strážca dediny vypína 11 metrov vysoká rozhľadňa.

Poskytuje pekný výhľad do celého okolia, na pohorie Cerová vrchovina, blízku vodnú nádrž i do len kilometer vzdialeného Maďarska. Zaujímavosťou je, že z tohto najjužnejšieho cípu regiónu dovidieť za dobrého počasia až 80 kilometrov vzdialenú Kráľovu hoľu.

Okolie rozhľadne je vhodné či už pre oddych a prechádzky pri neďalekej vodnej nádrži, alebo nenáročné cyklovýlety v rovinatom údolí riečky Gortvy, ktorá nad obcou Tachty pramení. Peším turistom sa na neďalekom cestnom hraničnom prechode do Maďarska ponúka nástup na zeleno značenú turistickú trasu, ktorá Vás z časti územím Maďarska, zväčša ale kopírujúc štátnu hranicu, dovedie po 19 kilometroch putovania Cerovou vrchovinou až na hrad Šomoška.

V širšom okolí stojí za vyše hodinový výstup vrch Ragáč, druhá najmladšia sopka na Slovensku, ktorej vrchol tvorí troskový kužeľ so spečenými bombami, troskami a útržkami lávy. Unikátny je tiež vrch Pohanský hrad ukrývajúci zvyšky kamenného valu starých Keltov, pozostatky slovanského hradiska a tiež skalné mesto s vyše 30 pseudokrasovými jaskyňami, ktoré kedysi obývali naši pravekí predkovia. Ak ale nemáte čas na dlhšiu turistiku, odporúčame vám krátky výstup na protiľahlý Hajnáčsky hradný vrch. Na túto dominantu obce vás po pár minútach vyvedie náučný chodník s informačnými panelmi.

Rybári ale i návštevníci vyhľadávajúci relax, si prídu na svoje v pokojných zátokách vodnej nádrže Petrovce pri Gemerskom Jablonci, ktorá je tiež hniezdiskom a zastávkou migrujúceho vodného vtáctva. V jej blízkosti sa nachádza chránený areál Beležír, vyhlásený za účelom ochrany sysľa pasienkového. O pár kilometrov ďalej sa ukrýva čarovná úzka dolinka so zachovaným močiarnym biotopom a dnes už veľmi vzácnymi prvkami fauny a flóry-chránený areál Fenek. Dostanete sa k nemu po žlto značenej turistickej trase z obce Petrovce.

Rozhľadňa na Tomášovom vrchu vznikla z vlastných finančných prostriedkov miestnej samosprávy, v rámci rozvoja turizmu v mikroregióne Medveš. Bola postavená za pomoci domácich majstrov a aktivačných pracovníkov. S výkopovými prácami sa začalo 22.4.2016 na Deň zeme, o približne jeden a pol mesiaca neskôr bola rozhľadňa hotová. Všímavému oku turistu neujde podobnosť veže s rozhľadňou na Slopove, ktorá má rovnakého projektanta a realizátora stavby.

Kontakt
,