Sysle na Bielych vodách
Fotka od: Maroš Detko

Sysle na Bielych vodách

Keď sa povie „lúka plná sysľov“ alebo „syslia lúka“, mnohí ľudia, ktorí boli v Národnom parku Muránska planina už automaticky vedia, že reč je o sysľovisku Biele vody pri Muráni. Možnosť vidieť sysľa vo voľnej prírode naozaj z bezprostrednej blízkosti je pri prirodzenej plachosti týchto hlodavcov naozaj výnimočným zážitkom.

Počas sezóny – približne od marca do konca septembra môžete na lokalite Biele Vody pozorovať jednu z najpočetnejších kolónií sysľa pasienkového na Slovensku. Maličké pôvabné stvorenia prídu až do tesnej blízkosti človeka, čo u týchto prirodzene veľmi plachých tvorov nie je bežné. Mnohé jedince nemajú problém prijať potravu priamo z Vašej ruky.

Syseľ sa dá pozorovať iba počas dňa, so západom slnka zalieza do nory. Najaktívnejší je počas slnečných dní. Sysle uvidíte aj počas poloblačných a mierne zamračených dní, ale pri veľmi zlom počasí z nory zvyčajne nevylieza.

Sysľovisko sa nachádza približne 2,5 km od Muráňa v smere na Prednú Horu. Pri lokalite sa nachádza malá odstavná plocha, kde je možné zaparkovať. Ak sa chcete vyhnúť stresu z parkovania alebo dávate prednosť pohybu, z Muráňa sa na sysľovisko pohodlne dostanete aj peši po lúkach tiahnucich sa od Muráňa až po sysľovisko popri štátnej ceste.

Kontakt
Biele Vody, 04901 Muráň

Kategórie: #Príroda