Tornaľa
Zdroj: Mesto Tornaľa

Tornaľa

Tornaľa (v minulosti Šafárikovo) – sedem tisícové mesto ležiace medzi Rimavskou Sobotou a Rožňavou bolo obľúbeným letným cieľom návštevníkov vďaka plážovému kúpalisku, ktoré sa rozprestiera na ploche takmer 2 hektárov. Umelo vytvorená vodná plocha je napúšťaná vodou z morského oka.

Morské oko je unikátnym prírodným javom artézskeho výveru podzemných vôd, ktoré vytvorili prírodný kráter s priemerom 60 metrov. V ňom sa nachádza unikátna 38 metrov hlboká zatopená priepasť. K tomuto prírodnému výtvoru sa schádzajú speleopotápači z celej strednej Európy.

Pri vchode do plážového kúpaliska, ale i v blízkosti mestského parku nájdete vývody minerálnej vody, ľudovo nazývanej „šťavica“. Pri druhej z nich sa plní do fliaš aj známa Gemerka.

Mestský park nazývaný Zoltánka je oázou oddychu na okraji mesta. Jeho história siaha až do 13.storočia. Počas vlastníctva rodu Tornallyovcov sa park zmenil na anglickú záhradu plnú vzácnych cudzokrajných stromov. Najpozoruhodnejšie sú dva 350–ročné platany. V ich blízkosti, nad letným kinom, stojí na skalnom brale replika hrádku.

Medzi najvzácnejšie historické pamiatky v meste patrí kalvínsky kostol, ktorý má takmer 500 rokov, katolícky kostol postavený v roku 1931 a evanjelický kostol postavený v roku 1933.

Kontakt
Mestský úrad Tornaľa, Mierová 14, 982 01 Tornaľa

Kategórie: #História