Zbojnícky expres
Zdroj: www.zahoramizadolami.sk

Zbojnícky expres

Zbojnícky expres je jedným z troch nostalgických vlakových spojov vypravených v Banskobystrickom kraji počas letnej sezóny.

Hlavným ťahákom sú okrem samotnej historickej súpravy a atraktívnej železničnej trasy s viaduktmi aj zbojnícke legendy z minulosti, ktoré ožívajú vďaka hercom z folklórneho súboru Urpín. Mladé talenty počas celej jazdy interaktívnou formou približujú život vychýrených tisovských zbojníkov Jakuba Surovca a Tomáša Greguša.

Železničná trať vedie aj medzi Salašom Zbojská a Tisovcom. Tento úsek je unikátom. Na svete je dnes už iba päť miest s fungujúcou zubačkovou technológiou a klasickým rozchodom koľajníc. O jej zachovanie a prevádzku sa zaslúžilo občianske združenie Zubačka, ktoré má v ponuke pre letných návštevníkov aj jazdy vyše 100-ročnou parnou zubačkou z Tisovca cez sedlo Zbojská. Špecifikom trate je aj dlhý tunel a dva historické viadukty, vďaka ktorým vlaky prekonávajú strmé doliny. Aj vďaka nim zažijú cestujúci nádhernú vyhliadkovú jazdu.

Nostalgický motoráčik vyráža z breznianskej železničnej stanice so zastávkami v Pohronskej Polhore, na salaši Zbojská, v Tisovci – Bánove a Tisovci žel. stanica. Na konečnej stanici v Tisovci sa na turistov tešia v zrevitalizovanom múzeu zubačky, ktoré môžu navštíviť počas prestávky pred cestou naspäť do Brezna.

Cieľom historických zážitkových vlakov v Banskobystrickom kraji je ponúknuť nezvyčajný zážitok a prepraviť k turistickým atraktivitám regiónov, v ktorých tieto vlaky premávajú. Záujemcovia si vedia  kúpiť  lístky vopred online na destinačnom portáli Banskobystrického kraja zahoramizadolami.sk. Celý projekt je realizovaný vďaka finačnej podpore Fondu na podporu umenia. 

Kúpou lístka zároveň pomáhajú občianskym združeniam s nadšencami železničnej histórie v ďalšej renovácii historických vlakových súprav.

Grafikon Zbojníckeho expresu je nastavený tak, aby mali pasažieri po príchode do Tisovca dostatočný čas na prehliadku Múzea ozubnicovej železnice. Následne Zbojnícky expres vyráža späť smer Brezno, ale na zástavke salaš Zbojská stojí takmer 3 hodiny. Táto prestávka je plánovaná cielene, aby pasažieri strávili čas na tomto krásnom mieste. Okrem toho, že sa tu dá dobre najesť, v blízkosti je aj vyhliadková veža, alebo sa dá prejsť po turistickom chodníku Jakuba Surovca aj so sprievodcom. Výlet na pomedzí Horehronia a Gemera, spolu so zážitkovou jazdou historickým vláčikom je garanciou krásne a najmä aktívne prežitého dňa v kraji Za horami, za dolami.

! ZBOJNÍCKY EXPRES bude v roku 2024 premávať : dátumy čoskoro upresníme !

Kontakt
Železničná stanica Tisovec, 98061 Tisovec