CHKO Zaboda-Ss-Ragač - bočný pohľad na Steblovú skalu
Forrás: Archív regiónu Gemer

A Korlátkő-fennsík három vulkánján keresztül

Ajnácskő (Hajnáčka) központjából indulunk a sárga jelzésű túraútvonalon a várhegy körül északkelet felé a mai hegyhármas első tagjához, a Zaboda-hegyhez (469 m tengerszint feletti magasság). A Zaboda természeti emlékmű az Ostrá skala vulkánból származó lávafolyam maradványait képviseli. Ennek a lávafolyásnak a végén egy kis fennsík formájában megmaradt egy maradvány, amelynek szélein 10 m magas meredek sziklás lejtők vannak, vastag bazaltoszlopokkal, amelyek fokozatosan elválnak a masszívumtól. Az egész terület a legmagasabb, ötödik védelmi szintre van besorolva, több mint 100 éves erdővel. A csúcstól kb. 700 métert haladva elérjük a Pod Zabodou jelzésű túraútvonalat, ahol a zöldön balra, kellemes folytatást választva balra indulunk tovább. Először egy enyhe, majd egy meredekebb emelkedő visz fel a Szárkő (Steblová skala) sziklás csúcsára, ahonnan szép délnyugati kilátás nyílik a Korlátkő-hegység (Cerová vrchovina).

Nyugati fala Szlovákia egyik legreprezentatívabb természetes bazaltkiemelkedése oszlopos leválással. Körülbelül 35-60 cm vastag oszlopok vannak kitéve 50 m magasságig, és fordított legyező alakban helyezkednek el. A tetejükhöz közel szinte függőlegesek, míg alul 40°-60°-os szögben lejtik őket. A Fülek (Fiľakovo) és Feled (Jesenské) közötti útról vagy vasútról is kihagyhatatlan az oszlopos szikla.

Az erózió és a törmelékképződés miatt a fel- és leszálláskor fokozott óvatosságra van szükség. Ugyanezen az útvonalon haladjon vissza a Pod Zabodou kereszteződésig, ahonnan egyenesen a zöldön keresztül a Détéri-patak (Dechtársky potok) völgyén át a túlsó partra, a Pod Deravou skalou szikla kereszteződésig. Itt csatlakozunk a kék túraútvonalhoz, és kiválasztjuk a jobb oldali folytatás irányát. Több mint egy kilométeres meredekebb emelkedő vár ránk a Ragács-hegyre (537 m tengerszint feletti magasság), amely Szlovákia második legfiatalabb vulkánja. A Korlátkő-fennsík neovulkanizmusának egyik egyedülálló példája (a lávafolyás bazaltjának radiometrikus kora 1,39 millió év), számos jól megőrzött vulkáni formával. A csúcs egy hamukúpot alkot, amely vulkáni bombákból, törmelékből és lávaforgácsokból áll. A vulkanikus tevékenységet kísérik a csúcs alatt található vulkanikus-kifúvásos barlangok (Ragacsi kút (Ragáčska studňa), Ragacsi-kémény (Ragáčský komín) és Ebeczky-barlang).

Vándorlásunkat egy 3 km hosszú ereszkedéssel fejezzük be a Ragácsból induló zöld ösvényen a mai túránk kiindulópontjáig, Ajnácskő falu központjáig.

Az egész túra 15 km hosszú, és kondíciótól függően 5-6 órát vesz igénybe.

Kapcsolat

Kategórie: #Príroda