Guba
Forrás: MAS Malohont

Guba készítés

Ha régi mesterségekről beszélünk, a guba készítés kétségtelenül a kevésbé ismertek közé tartozik. A gubák kézzel szőtt termékek, amelyek 100% juhgyapjúból készülnek. Előállítása során a gyapjúszőrből készült gubókat szövik be egy vetülékfonalba, így egy bozontos szövet megjelenését keltve, amelyet szőnyegként vagy esztétikus otthoni kiegészítőként használnak. A guba készítő juhgyapjúból, úgynevezett nyersgyapjúból is készít szőnyeget, amely a gubával ellentétben lehet sima, természetes, színes vagy mintás.

A régióban él az egyetlen (valószínűleg Szlovákiában is), utolsó olyan kézműves, aki a juhgyapjú kézi feldolgozásával foglalkozik a kezdetektől, a nyersanyagtól a késztermékig. A klenóci (z Klenovca) Ján Fotta 1979 óta készít juhgyapjú gubákat és szőnyegeket.  

A juhgyapjú feldolgozásának hagyománya Gömör régióban elsősorban a bőséges juhállománynak köszönhető, amelyet ősidők óta tenyésztenek itt. A Kishontban található Klenóc (Klenovec) falu erre példa. A posztókönyv feljegyzései szerint, amelyet a falu 1850-ben kapott Ferenc József császártól, akkoriban mintegy 2 000 lakos élt itt, akik közül 53-an voltak posztók, szövők. Mivel a gyapjút is fel kellett dolgozni, a posztóüzemek színvonala nagyon magas volt. Ebből következett a szőnyegek és gubák gyártása. Később a gubaipar hanyatlásnak indult. 1956-ban, amikor a Népművészeti Termelési Központ kutatást végzett, megállapította, hogy Szlovákiában csak egy gubagyártó van. Ezért úgy döntöttek, hogy Jolsvában (Jelšava) és Klenócban (Klenovec) létrehozzák a termelésük központját. A guba készítés legnagyobb fellendülése idején Klenócban (Klenovec) 36 termelő működött. Az utolsó közülük, Ján Fotta, egyiküktől tanulta a mesterséget, és a gubaiparban hosszú évek alatt szerzett érdemeiért elnyerte a népművészeti iparművészet mestere címet. Egyedi termékeivel a Gömör-Kishont regionális termékjelzés birtokosa is volt.

Kapcsolat
Pasiečka 1181, 980 55 Klenovec