Prechod Čertovou dolinou
Fotka od: Jozef Kopor

Čertova dolina

Vydajte sa zo sedla Zbojská po Náučnom chodníku Jakuba Surovca, ktorého súčasťou je i zaistená cesta tiesňavou Čertova dolina.

Chodník vedúci riečiskom potoka Furmanec je vybavený istiacimi fixnými lanami a železnými stúpačkami, vďaka ktorým je presun dolinou atraktívnejší i bezpečnejší.

Podobne ako v Slovenskom raji i tu možno obdivovať zaujímavý krasový reliéf, mohutné skalné bralá i malé vodopády. Najužšie miesto tiesňavy, ktoré je považované za najkrajšiu časť rezervácie, sa nazýva Surovcov stisk. Toto pomenovanie dostalo podľa legendárneho tisovského zbojníka Surovca, ktorý sa vraj kedysi preháňal roklinou, utekajúc pred drábmi, ktorých nemotorné nohy nezvyknuté na náročný, ťažko priechodný terén nemohli tým jeho nijako konkurovať.

Pozor, pohyb po zaistenej ceste Čertovou dolinou je ale výlučne jednosmerný v smere zdola nahor!

Na jej prechod doporučujeme pevnú turistickú obuv a rukavice.

Vstup je povolený len na vlastnú zodpovednosť návštevníka. Neodporúčame ho osobám mladším ako 6 rokov.

Pred vstupom do doliny je povinné riadiť sa prevádzkovým poriadkom uvedeným na informačnom paneli.

V minulosti bola dolina priechodná len pre zdatnejších návštevníkov, keďže nánosy naplaveného dreva častokrát znemožňovali jej prechod. V roku 2020 sa za finančnej podpory Banskobystrického samosprávneho kraja, Združenia obcí mikroregiónu Muránska planina, Partnerstva Muránska planina – Čierny Hron a Oblastnej organizácie cestovného ruchu Gemer zrealizovala rekonštrukcia chodníka cez Čertovu dolinu.

Po dobrodružnom výlete sa nezabudnite vyfotiť pri novom fotopointe, ktorý sa nachádza hneď vedľa obľúbenej výhliadkovej veži „Surovcovej rozhľadni“.

Kontakt