Rozprávkové bludisko v Drienčanoch
Fotka od: Jozef Kopor

Dobšinského Drienčany

Dedinka je známa najmä vďaka spisovateľovi, rozprávkarovi a folkloristovi Pavlovi Emanuelovi Dobšinskému. Žil a pôsobil tu takmer 24 rokov. Miesto jeho posledného odpočinku je v areáli kostola, v blízkosti pamätnej fary, v ktorej je dnes zriadené Múzeum slovenskej rozprávky. Dostanete sa sem krytým dreveným schodišťom, tzv. "házikom" nachádzajúcim sa vľavo od rázcestia pod kostolom.

Evanjelický kostol na návrší je obohnaný múrom so strelnými otvormi. Jeho interiér zdobí drevený kazetový strop a kazateľnica s akantovou ornamentikou. Súčasťou areálu kostola je aj pekná renesančná zvonica zo 17. storočia.
Na rázcestí pod kostolom sa nachádza pamätník zobrazujúci tvorbu Pavla Dobšinského s jeho bustou a symbolmi zlatého pera, zlatej podkovy a zlatého vlasu. Rozprávkovú obec s približne 200 obyvateľmi zdobí množstvo drevených postavičiek. Už pri príchode Vás víta drevená socha princeznej Milice, v centre originálnu autobusovú zastávku podopiera svojím hrbom drevená socha ježibaby.

Každé leto sa uprostred júla zaplnia nielen ulice ale i dvory Drienčan návštevníkmi. V rozprávkovom duchu sa tu vtedy koná festival remesiel, gastronómie a ľudovej kultúry "Dedina ožíva".

Obcou vedie i hlavná časť náučného chodníka Drienčanský kras. Ten začína pri Teplom Vrchu a vedie cez hikóriový porast popri brehu vodnej nádrže až do obce Driečnany, kde začína jeho okruhová časť o dĺžke 2,9 km. Je zaujímavý pre dospelých i pre deti. Zavedie Vás za vysokými papraďami, k Drienčanským jaskyniam, hlbokým závrtom i krasovým jazierkam. Na jeho konci čakajú návštevníka veľké slnečné hodiny s rozprávkovými postavičkami, drevený rozprávkový labyrint, kolkáreň i altánok, ktorý poskytne oddych po túre. Pokocháte sa tiež pekným výhľadom na obec i okolie s najteplejšou vodnou nádržou na Slovensku - Teplý Vrch.

V obci pôsobí aj jeden z posledných drotárov v regióne, držtieľ značky Regionálny produkt Gemer-Malohont pán Július Bútora. Opletá drevo, sklo, keramiku, ktorej vďaka drôtu vdýchne nový život. Vyrába tiež krásne šperky a ozdoby z drôtu.

Kontakt
, 980 23 Drienčany