Coburgovský kaštieľ v Jelšave
Zdroj: Mesto Jelšava

Jelšava

Jelšava je mesto s bohatou baníckou a železiarskou tradíciou. V 14.storočí bola druhým najdôležitejším obchodným centrom a dodávateľom železa v Uhorsku. V 19. storočí tu fungovalo dnes neuveriteľných štyridsať zvonkárskych dielní, ktorých výrobky sa pre ľubozvučné tóny a jemnosť ladenia vysoko cenili a expedovali nielen po Uhorsku, ale i do celej Európy, niektorých častí Ázie i Afriky.

Dominantou centra mesta je monumentálna stavba kaštieľa Coburgovcov, ktorý je momentálne v rekonštrukcii. Po dohode sú možné aj jeho prehliadky. V spolupráci s občianskym združením Čierne diery, sa vybudovalo v najvyššie položenej časti kaštieľa unikátne zážitkové ubytovanie pre turistov z celého Slovenska.

Za zhliadnutie stojí tiež veľkolepý rímskokatolícky kostol sv. Petra a Pavla a vynovené Mestské múzeum v jeho susedstve, v ktorom sa dozviete viac o histórii mesta, baníctve, zvonkárstve či gubárstve.

Pre turistov sú v Jelšave pripravené aj dve športové atrakcie. Prvou je rekreačné splavovanie rieky Muráň v úseku Teplá Voda - Jelšava, cestný most. Krásu Muránky môžu milovníci vodáckej turistiky objavovať individuálne alebo skupinovo v jedno- až štvormiestnych kajakoch, ktoré s príslušenstvom rady zapožičajú Mestské služby Jelšava.

Druhou novinkou je možnosť zapožičania si horských kolobežiek s následným zjazdom z vrchu Hrádok do 6 km vzdialenej a o 360 výškových metrov nižšie položenej Jelšavy. K dispozícii je 5 odpružených kolobežiek pre dospelých a 3 pre deti, s prilbami, ochrannými rukavicami a detskými chráničmi. V rámci služieb je vždy ponúkaný aj odvoz turistov na miesto štartu. Na Hrádku určite neobíďte (od štartu kolobežiek len 1km vzdialenú) Ochtinskú aragonitovú jaskyňu. Bohatosťou a rôznorodosťou foriem aragonitovej výplne sa radí medzi najhodnotnejšie aragonitové jaskyne na svete.

Jelšava je ideálnym miestom na jednodňový výlet pre kohokoľvek, kto rád kombinuje šport a prírodné krásy s kultúrnym dedičstvom.

Na svoje si ale prídu i gurmáni. Pri príležitosti júnových osláv Dní Mesta Jelšava sa pravidene koná súťaž vo varení tradičnej gemerskej špeciality - gemerských guliek, ktoré určite stoja za ochutnanie.

Kontakt
Námestie republiky 499, 04916 Jelšava

Kategórie: #História