Muránsky hrad z neba
Zdroj: Obec Muráň

Muránsky hrad

Nad obcou Muráň sa nachádza tretí najvyššie položený slovenský hrad. Jeho dávnu slávu nám dnes pripomínajú pozostatky hradieb a budov, ktoré sa každý rok postupne reštaurujú a čiastočne obnovujú.  O samotnom význame hradu svedčí aj to, že práve o ňom sa spieva najstaršia zaznamenaná svetská pieseň z územia Slovenska a to ,,Píseň o zámku Muránském“, opisujúca obliehanie hradu v roku 1559. Z jej textov vyplýva veľkosť a mohutnosť kedysi nedobytného hradu.

Z bohatej histórie hradu treba vyzdvihnúť najmä vládu Márie Széchy, známej ako Muránska venuša, ktorá bola manželka Uhorského palatína Františka Vešeléniho. V roku 2023 legendy hradu opäť zavítali na Muránsky hrad - v podobe sôch. Príďte ich pozdraviť a navštíviť priamo ku nim domov, na tretí najvyššie položený hrad na Slovensku, ktorý je opradený mnohými legendami.

Počas výstupu nezabudnite sledovať informačné mapy, ktoré vám poodhalia bohatú históriu, ale aj prírodné poklady v okolí Muráňa.

Ako sa dostať na hrad? Cesta vedie 3 smermi:

  • Muránsky hrad je dostupný turistickým a náučným chodníkom, ktorý začína v Muráni (čas výstupu do 1:40 hod)
  • Z Prednej Hory po trase Sedlo Predná Hora – Wesselényiho jaskyňa – Chata pod Muránskym hradom – Muránsky hrad (čas výstupu do 1:30 hod)
  • Najkratšia túra je z Veľkej Lúky, lokalita Piesky (čas výstupu do 45 minút)

Vďaka svojej polohe v nadmorskej výške 930 m n.m. poskytuje dychberúce výhľady do hlbokej doliny riečky Muráň, ale i na strmé bralá Muránskej planiny či Kráľovu hoľu.

Pri výstupe na Muránsky hrad sa môže ísť občerstviť na chate pod hradom, ale najmä v Penzión u Sysľa v obci Muráň či v Rekreačný areál Predná Hora.

A samozrejme nezabudnite ani na ochutnávku Muránskych buchiet.

Kontakt
,

Kategórie: #História