Pohľad na Muránsku planinu z Muránskeho hradu
Zdroj: Archív OOCR Gemer

Národný park Muránska planina

Národný park Muránska planina je známy svojou divokou krasovou krajinou. Kto hľadá pokoj, čistý horský vzduch a nočnú oblohu s tisíckami žiariacich hviezd, ten si Muránsku planinu zamiluje.

Hlboké lesy i rokliny, strmé vápencové bralá, skalné okná a veže, obrovské jedle a smreky divoká zver, vlk medveď rys i tetrov sú jej prirodzenou súčasťou. Popri nich aj symbol tunajšej kveteny: endemit Lykovec muránsky, ktorý nenájdete nikde inde na svete. Obdivovať ho môžete popri nádherných výhľadoch na strmých bralnatých úbočiach Poludnice či Muránskeho hradu, ktorý je tretím najvyššie položeným na Slovensku.

Muránsky hrad leží vysoko na obcou Muráň, ktorá je spolu s Tisovcom, Muránskou Hutou a sedlom Zbojská východiskovými bodmi pre vstup do národného parku.

Po návšteve hradu určite neobíďte ani Veľkú lúku s voľne sa pasúcimi polodivokými koňmi-norikmi muránskymi, či sysľovisko Biele vody v údolí. Od marca do septembra tu môžete sledovať stovky sysľov pasienkových z bezprostrednej blízkosti. Mnohé sa nechajú kŕmiť slnečnicovými semienkami priamo z vašej ruky!

To sú najnavštevovanejšie miesta na okraji národného parku. V jej srdci ale ani v období hlavnej turistickej sezóny nenájdete davy turistov. Nie je ojedinelé, že počas celodennej túry stretnete len dvoch-troch ľudí.

Ak tu ostanete stanovať alebo bivakovať, uvidíte najtmavšiu a hviezdami najobsypanejšiu nočnú oblohu na Gemeri. Môžte sa o tom presvedčiť aj na našom podujatí Hviezdy nad Muráňom, kde vďaka skúseným hvezdárom z Rimavskej Soboty pozorujeme hviezdy a objavujeme krásy nočného neba nad Muránskou planinou.

Viac o prírode národného parku Muránska planina, ale aj tipy na výlety a nádherné fotografie nájdete na webe http://npmuranskaplanina.sopsr.sk/

Kontakt
Správa NP Muránska planina, ulica J. Kráľa 12, 05001 Revúca