2. zastávka NCH Pohanský hrad - Baštianska diatréma
Fotka od: Jozef Kopor

Od Baštianskej diatrémy na Pohanský hrad

Východiskový bod: Stará Bašta, námestie

Konečný bod: Pohanský hrad

Opis trasy:

Stredne náročná, 3,8 km, 70 min.

Stará Bašta, námestie – Baštianska diatréma – Pohanský hrad (578 m n. m.)

Chodník má sedem náučných tabúľ. Dĺžka trasy je 3,8 km s prevýšením 307 m.

Trasa náučného chodníka začína pri infopaneli na námestí v Starej Bašte. Impozantná je hneď jeho druhá zastávka, ktorou je Baštianska diatréma – odkryté zvyšky sopúcha vulkánu maarového typu, na okraji obce. Odtiaľto volíme cestičku vpravo, ktorá nás za doprovodu ďaľších informačných panelov dovedie najprv lúkou, neskôr lesom až na vrch Pohanský hrad. Tunajšia prírodná rezervácia s rozlohou 224 ha je najcennejším územím v gemerskej časti Cerovej vrchoviny. Toto miesto je bohaté na jedinečnú faunu a flóru či skalnaté útvary, ktoré boli vytvorené pred tisícročiami. Svoj domov si tu našlo aj veľa vzácnych živočíchov, ako napríklad skokan rapotavý, jašterica zelená a iné. Na okrajoch vrcholovej plošiny sa ukrývajú zvyšky kamenného valu starých Keltov i skalné mestečko s 31 pseudokrasovými jaskyňami, ktoré kedysi obývali naši pravekí predkovia.

Trasu na Pohanský hrad možno absolvovať aj so štartom v obci Hajnáčka, odkiaľ sa po zelenej turistickej trase dostanete na vrchol približne za 70 minút. Asi po 50 minútach chôdze určite nevynechajte malú odbočku na krátky výbežok - vulkanický sopúch Tilič (475m n. m.) poskytujúci fotogenické výhľady na Hajnáčku.

TIP od nás:

Južne od obce Stará Bašta sa nad obcou Tachty nachádza jedenásť metrov vysoká rozhľadňa Tomášov vrch. Ponúka krásne výhľady do širokého okolia, na Cerovú vrchovinu, susedné Maďarsko a za dobrej viditeľnosti až 80 kilometrov vzdialenú Kráľovu hoľu.

Kontakt

Kategórie: #Príroda