Rozhľadňa na Maginhrade
Fotka od: Miroslav Dolinský

Rozhľadňa na Maginhrade

Nad Malými Teriakovcami v historicky významnej lokalite Maginhrad, vyrástla na rovnomennom vrchu vo výške 430 m n.m. rozhľadňa týčiaca sa do výšky temer 17 metrov. Po prekonaní 49 schodov poskytuje za dobrého počasia výhľad takmer na všetky strany - od Kráľovej hole, na celú Rimavskú dolinu až do Maďarska.

K rozhľadni Maginhrad sa dá dostať z troch strán. Po zelenej turistickej trase od Nižného Skálnika, po žltej a zelenej z Malých Teriakoviec alebo od Horných Zahorian. Dovedie Vás sem aj náučný chodník Po stopách Maginhradu začínajúci pri rybníku vo Vyšnom Skálniku, prechádzajúci popri chutnom prameni vody Dračia studnička, tajomných pieskovcových baniach, napájajúci sa na zelenú turistickú trasu nad Nižným Skálnikom.

V dávnej minulosti stál na vrchu stredoveký drevený hrad z 15. storočia, ktorý slúžil ako husitská pevnosť. Keďže sa o ňom nezachovala historická správa, čas zániku hradu je dodnes neznámy. Len ďalší archeologický výskum môže dať odpoveď na otázku ohľadom dĺžky života hradu. Vrch Maginhrad so strmými svahmi bol po bokoch osídlený a možno aj opevnený. Spomína sa v nejednom diele známych slovenských spisovateľov a básnikov, akým bol napríklad Ján Botto, známy i pod pseudonymom Janko Maginhradský.

Kontakt
Malé Teriakovce, 980 51 Veľké Teriakovce