Rozhľadňa na Slopove
Fotka od: Ivana Kováčová

Rozhľadňa na Slopove

Rozhľadňa sa nachádza na rozhraní katastrov obcí Klenovec a Kokava nad Rimavicou v nadmorskej výške 851 m.

Dostanete sa k nej po žltej turistickej trase zo sedla Chorepa, nachádzajúceho sa na ceste z Klenovca do Kokavy nad Rimavicou. Pre zdatnejších cyklistov je tadiaľto dostupná i v sedle horského bicykla (lesnou a hôľnou cestou, s prevýšením cez 300 m). Druhá možná trasa pre peších turistov vedie po zelenej turistickej trase z námestia v Kokave nad Rimavicou, trvá jeden a trištvrte hodiny, s prevýšením 520 metrov.

Ponúka nádherné výhľady na obec Klenovec, Hnúšťu, vodnú nádrž Klenovec, Kokavu nad Rimavicou, okolitú laznícku krajinu, Skorušinské vrchy,  Muránsku planinu a za dobrého počasia Nízke a Vysoké Tatry. Slopovo je využívané aj ako štartovisko paraglajdistov a pilotov závesných klzákov z celého Slovenska.

Neďaleko súčasnej rozhľadne stála od začiatku do polovice 20. storočia asi 5 metrov vysoká rozhľadňa. Je možné, že kedysi tadiaľto prešla aj noha Juraja Jánošíka, keďže neďaleko na Mravcovom vŕšku žil jeho kamarát Tomáš Uhorčík (Martin Mravec) a je to aj miesto posledného dolapenia legendárneho zbojníka liptovskými pandúrmi.

Zatiaľ, čo Kokavčania nazývajú túto lokalitu Slopovo, medzi Klenovčanmi sa zaužíval názov Laz, čo je odvodené od lazníckeho osídlenia, ktoré je pre túto oblasť charakteristické a dodáva krajine svojský ráz.

Kontakt
Laz Slopovo, 980 55 Klenovec