Pohľad na Tatry z rozhľadne Turecká
Zdroj: KST Elán Rožňava

Rozhľadňa Turecká

Dňa 12. decembra 2009 bol za účasti turistov z okolia Rožňavy, občanov obcí Rudná, Rakovnica a Rožňavské Bystré, slávnostne otvorený „Náučný chodník Turecká“ .

Náučný chodník sa venuje baníckej a lesníckej tematike a má dĺžku 8,2 km. Na trase chodníka je rozmiestnených 26 náučných tabúľ a 2 altánky slúžiace na oddych. Najvyšším bodom náučného chodníka je vrchol Tureckej v nadmorskej výške 954 metrov, na ktorom stojí železná rozhľadňa.  K nej sa dostanete po náučnom chodníku z Rudnej približne za dve hodiny. Z centra Rožňavy to po zelenej turistickej značke a 8 kilometroch šlapania trvá vyše dve a pol hodiny. V oboch prípadoch treba rátať so značnými prevýšeniami, konkrétne 550 a 650 výškových metrov.

Pútnika v nepriaznovom počasí poteší možnosť úkrytu v murovanom prízemí rozhľadne, kde sa možno v nečase ukryť alebo núdzovo prespať. Na betónovú podlahu sa zmestia maximálne štyria nocľažníci s vlastnou karimatkou a spacím vakom. Vstup je zabezpečený plechovými dverami a miestnosť prirodzene osvetlená trojicou malých okien.

15 metrov vysoká kovová rozhľadňa ponúka pekné výhľady do okolia, za dobrého počasia budete mať Vysoké Tatry ako na dlani.

December neodmysliteľne patrí Zimnému prechodu náučným chodníkom Turecká. Druhú sobotu v mesiaci sa priaznivci turistiky stretávajú pred obecným úradom v Rudnej a spoločne vydávajú na prechod chodníka, kde ich na vrchole Tureckej čaká teplý čaj. Na poslednej zastávke zimného prechodu, pri bývalom banskom závode, ponúkajú organizátori podujatia chutný guláš.

Kontakt
, 048 01 Rudná

Kategórie: #Príroda