Rozhľadňa Zbojská
Fotka od: Jozef Kopor

Rozhľadňa Zbojská

Dominantou sedla Zbojská je nádherná rozhľadňa pripomínajúca mlyn z Jakubiskovej Perinbaby.
Drevená rozhľadňa postavená na mieste bývalej pastierskej koliby stojí v nadmorskej výške 763 m.n.m. na vrchu Remetisko.
Spolu so sedlom Zbojská sa považujú za vstupnú bránu do Národného parku Muránska Planina a regiónu Gemer-Malohont. Zo sedla vzdialeného približne 18 km od Brezna a 12 km od Tisovca k nej od parkoviska vyjdete za pár minút.


Rozhľadňa je výnimočná aj svojim interiérom. V jej spodnej časti sa nachádza malá kaplnka Sv. Juraja s osobitným vchodom. Na prízemí podávajú obraz o miestnej faune vypreparované lesné zvieratá. Na prvom poschodí nájdete pamätné kroniky, ktoré stráži drevená socha pustovníka, druhé poschodie sa nesie v duchu ovčiarstva, tretie je venované zbojníctvu, ktoré dalo meno lokalite Zbojská. Najvyššie poschodie tvorí vo výške 13 metrov vyhliadková plošina so zvonom, na ktorý si môžete zazvoniť.  Každému, kto vystúpi po strmých schodoch, sa naskytnú nádherné pohľady na sedlo Zbojská, Čertovu dolinu, vrch Kučalach i Fabovu hoľu, pod ktorou pramenia riečky Rimava a Rohozná.


Ak by vám cestou vyhladlo, nad sedlom nájdete reštauráciu Salaš Zbojská, ktorá ponúka tradičnú slovenskú kuchyňu v nádhernom prostredí. Komu by sa tu zapáčilo až tak, že by chcel ostať, v blízkosti je možné ubytovanie v rustikálnych izbičkách i dreveničkách, kde budete usínať a prebúdzať sa s bečiacimi ovečkami, erdžaním koní a brechotom salašníckych psov :)


Popri rozhľadni vedie i náučný chodník pomenovaný podľa zbojníka Jakuba Surovca. Podľa legendy unikal pred žandármi Čertovou dolinou, ktorou vedie jednosmerná časť trasy chodníka. Najexponovanejšie miesta tejto tiesňavy (pripomínajúcej roklinu Slovenského raja) sú vybavené drevenými rebríkmi umožňujúcimi jej prechod.


Do sedla Zbojská sa okrem auta, či bicykla viete doviezť parným vláčikom po unikátnej ozubnicovej železnici so stúpaniami až 50,2 ‰. Viac o nej sa dozviete v príspevku Zubačka Tisovec - Zbojská - Pohronská Polhora.

Kontakt

Kategórie: #Príroda