Pláž rekreačného zariadenia ORMET Teplý vrch
Fotka od: Jozef Kopor

Teplý Vrch - rekreačné zariadenie ORMET

Vodná nádrž Teplý Vrch patrí medzi najvyhľadávanejšie rekreačné lokality v regióne aj vďaka prívlastku najteplejšia vodná nádrž na Slovensku. V letných mesiacoch tu voda dosahuje teplotu až 28 stupňov. Približne 100 ha veľká vodná plocha slúži hlavne na kúpanie, jachting, rybolov a vodné športy.


Na východnom brehu vodnej nádrže, neďaleko rovnomennej obce sa nachádza Rekreačné zariadenie ORMET,  ktorého súčasťou sú kemping, pláž, nájdete tu aj tobogán, požičovňu vodných bicyklov i paddleboardov.
Ďalšiu možnosť ubytovania ponúkajú 2 a 4 – lôžkové chatky vybavené chladničkou, vešiakom, stolom so stoličkami a skriňou. Novovybudované sociálne zariadenia sú mimo buniek vzdialené cca 10 m.
Priamo v areáli sa nachádza turistická ubytovňa Oliver s kapacitou 45 miest. Izby sú 2, 4, a 6-posteľové. Ubytovňa je vybavená jedálňou a kuchyňou. Sociálne zariadenia a sprchy sú na každom poschodí spoločné.
Pri väčších skupinách si je možné stravu objednať vopred na recepcii, inak je možné individuálne stravovanie v bufetoch a stánkoch rýchleho občerstvenia, ktoré sú rozmiestnené v areáli, v kolibe ponúkajúcej rôzne špeciality a v samoobslužnej jedálni na terase.


Vodná nádrž Teplý Vrch susedí tiež s obcami Budikovany a Drienčany, v ktorej pôsobil a je pochovaný farár, ľudový rozprávkar Pavel Emanuel Dobšinský. V obci začína i okruhová časť náučného turistickeho chodníka Drienčanský kras. Náučný chodník prechádza cez dolinu riečky Blh, okolo Veľkej a Malej drienčanskej jaskyne, v ktorých sa našli pozostatky po osídlení ľuďmi kyjatickej kultúry.
Neďaleko rekreačného zariadenia sa nachádza veľká zvernica s chovom danielej, diviačej a muflónovej zveriny.
Milovníkom histórie a literatúry môžeme doporučiť na spestrenie pobytu okruh cez obce Drienčany, Lukovištia, Kraskovo, Rimavská Baňa, Rimavské Brezovo, Kyjatice a späť na Teplý Vrch. V týchto obciach pôsobili slovenskí spisovatelia Pavol Dobšinský, Ivan Krasko, Ladislav Mňačko, či Juraj Palkovič. V mnohých z nich nájdete malé gotické kostolíky s vzácnymi freskami talianskych majstrov.


Príjemné osvieženie v horúcich dňoch Vám určite poskytnú i do 50 minút jazdy autom vzdialené podzemné klenotnice Horného Gemera: Gombasecká jaskyňa, Jaskyňa Domica a Ochtinská aragonitová jaskyňa, ktoré sú zaradené na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Kontakt
, 980 23 Teplý Vrch