Jesenný pohľad na Tisovec
Zdroj: MTIC Tisovec

Tisovec

Malebné mestečko Tisovec sa nachádza v severnej časti Rimavskej doliny v objatí majestátnych hôr, na križovatke ciest od Rimavskej Soboty, Brezna a Muráňa.

Názov mestečka pochádza od stromu tis (taxus baccata), ktorý sa tu v minulosti hojne vyskytoval. Najstarším svedectvom o osídlení lokality sú archeologické nálezy na vrchu Hradová z obdobia rokov 1000 – 400 pred Kristom. Prvá známa písomná zmienka o Tisovci je z roku 1334.


S Tisovcom sú spojené také osobnosti ako Pavol Jozeffy, Štefan Marko Daxner, August Horislav Škultéty,  Matej Hrebenda, Terézia Vansová, Dr. Samo Daxner, Dr. Vladimír Clementis, ale i akademický maliar Rudolf Krivoš, Marián Lapšanský , Elena Vacvalová, Ján Valentík a ďalší. Aj ich zásluhou sa tu rozvíjali vzdelanosť a kultúra, ktoré prispeli k založeniu ochotníckeho divadla, spevokolu, dychovej hudby, či slovenskej knižnice.

Turistickou zaujímavosťou je ozubnicová železničná trať, ktorá vedie z Tisovca do Pohronskej Polhory. Je jedinou svojho druhu v strednej Európe.


Tisovec je súčasťou turistickej trasy  Gotická cesta vedúcej od Spiša po Gemer-Malohont a zároveň ideálnym miestom na strávenie príjemných dní  v okolitej nádhernej prírode.

Vhodné trasy na turistiku ponúkajú Náučné chodníky na Hradovú a Tŕstie,  trasy „Za vôňami Voniacej s príchuťou histórie“, alebo k prameňu Rimavy, či do Čertovej doliny.

Nájdete tu možnosti pre zimnú i letnú turistiku, rybolov, či športy (Športový areál Rudolfa Valenta s kúpaliskom, tenisovými kurtami, futbalovým ihriskom a work-out parkom), ale i salaše s výrobou syrov a syrových výrobkov, bryndziareň, voľne vyvierajúcu minerálnu vodu Šťavica pri ceste do Muráňa, či lesný skanzen oproti budovy mestských lesov Tisovec.

Tisovec má bohatú kultúrnu históriu. Za zmienku stoja aj v súčasnosti aktívne pracujúce kultúrne súbory: Divadelný súbor Daxner s viac ako 160 ročnou tradíciou, Mužský spevokol Dr.Sama Daxnera, Dychová hudba Hradovanka, Folklórna skupina Tisovec, Detský folklórny súbor Čížiček, Mažoretky, Mažoretčatá, či v Rimavskej Píle pôsobiaci Divadelný súbor Terézie Vansovej.

Bližšie informácie o meste a všetkých jeho aktivitách možno nájsť v Mestskom turistickom informačnom centre v kníhkupectve INFO v Tisovci, alebo na stránke mesta: www.tisovec.com

Kontakt
, 980 61 Tisovec