Vodný mlyn v Kováčovej
Fotka od: Archív Región Gemer

Vodný mlyn v obci Kováčová

Ak chcete vidieť ozajstný mlyn, navštívte vodný mlyn v malebnej dedinke Kováčová pri Rožňave neďaleko Zádielskej doliny a národného parku Slovenský Kras.

Mlyn, ktorý patril kedysi rodine Andrássyovcov z Krásnej Hôrky, je unikátnou technickou pamiatkou s pôvodným originálnym zariadením, kde sa nielen dozviete, ale aj uvidíte, ako sa niekedy vyrábala múka. Vypočujete si príbeh rodiny posledného mlynára, ktorí tu žili pred znárodnením v roku 1950.

A prečo je tento mlyn taký výnimočný? Ako jeden z mála mlynov na Slovensku má kompletne zachovanú mlynskú technológiu na 4 podlažiach budovy a pri mlyne je zrekonštruované funkčné vodné koleso, ktoré poháňa voda z náhonu a Vy si ho môžete zblízka obzrieť. Koleso kedysi poháňalo nielen mlecie stroje, ale aj lámačku na konope, ak bolo treba a v minulosti ju používali ženy pri spracovaní konope. Obnovená lámačka pri mlyne je jediná na Slovensku.

V osobitnej miestnosti nájdete aj výstavu tradičného spracovania konope a tiež tkané výrobky ako vrecia na múku, koberčeky, ručníky a obrusy. Výstava pozostáva z rôznych nástrojov, ktoré sa používali pri výrobe konopných nití až po krosná, na ktorých sa tkalo.

Po takom zaujímavom výlete do minulosti si môžete dať malé občerstvenie – kávičku, chladené nápoje, nanuky, niečo malé pod zub a vychutnať si posedienie na terase v príjemnom prostredí záhrady.

Otváracie hodiny:

Máj, jún, september, október: So-Ne: 10.00-18.00

Júl, August: Str-Pia: 14.00-19.00

So-Ne: 10.00-19.00

Kontakt