Bojisko Dielik
Zdroj: Archív regiónu Gemer

Vojenské outdoorové múzeum - Bojisko Dielik

Bojisko Dielik sa nachádza na okraji Národného parku Muránska planina v horskom sedle Dielik medzi mestom Tisovec a obcou Muráň.

Náučná lokalita SNP - Bojisko Dielik vedie po miestach bojov pešieho práporu Prvosienka z Tisovca, ktorý tu dňa 21.10.1944 zviedol ťažké boje proti postupujúcej nemeckej Kampfgruppe Schäfer. Tento boj si vyžiadal obete na obidvoch stranách a jeho detailný priebeh, ako aj to čo mu predchádzalo, sa návštevníci dozvedia na štyroch informačných tabuliach. Texty sú doplnené o priame svedectvá účastníkov bojov z radov pešieho práporu Prvosienka. Celkovú atmosféru dotvára obnovená, vyše 100 metrov dlhá, zákopová línia a veliteľská zemľanka, ktorú si návštevníci môžu prejsť a vcítiť sa do ťažkej situácie našich predkov.

Náučná lokalita SNP – Bojisko Dielik je k dispozícii návštevníkom kedykoľvek, začína sa pri pomníku padlých hrdinov SNP na Dieliku.

Samotné sedlo Dielik ponúka krásny výhľad do okolitej krajiny ako aj odpočívadlo pre návštevníkov. Členitosť okolitého terénu predurčili Dieliku stať sa významným miestom, ktoré v časoch SNP využili povstaleckí vojaci a vytvorili v jeho okolí obrannú líniu pre prípadné zastavenie postupu nemeckej armády.

Kontakt
sedlo Dielik medzi Tisovcom a Muráňom

Kategórie: #História