Hajnáčsky hradný vrch nad obcou Hajnáčka s vrchom Ragáč na pozadí
Fotka od: Jozef Kopor

CHKO Cerová vrchovina

V chránenej krajinnej oblasti Cerová vrchovina sa nachádza 9 turisticky značených chodníkov, 4 náučné chodníky a 3 náučné lokality, ktoré prechádzajú tými najatraktívnejšími časťami územia a poskytujú možnosť nahliadnuť do všetkých zákutí tejto krajiny vyhasnutých sopiek.

Cerová vrchovina je doslova veľkým geologickým skanzenom. Nájdeme tu príklady sopečných kužeľov, vypreparovaných sopúchov a lávových prúdov.

K najatraktívnejším cieľom v gemerskej časti Cerovej vrchoviny sa radí Hajnáčka a jej okolie. Priamo nad obcou sa vypína skalnaté bralo vulkanického pôvodu, na ktorom stojí ukrytá zrúcanina hradu z 13. storočia. Na túto dominantu obce vás po pár minútach privedie náučný chodník s informačnými panelmi.

Neďaleko obce sa nachádza Kostná dolina, nálezisko kostí tapírov, mastodontov a iných zvierat žijúcich v treťohorách. Opustený lom nad vstupom do nej býva označovaný za najvýznamnejšie karpatské nálezisko modrých drahokamov (zafírov) v bazalte.
Obľúbenými cieľmi v okolí obce sú vrchy Ragáč (537 m n.m.) a Pohanský hrad (578 m n.m.). Spája ich zeleno značená turistická trasa a približne rovnaký čas výstupu 1:15 hod, ku každému z nich ale opačným smerom.

Pohanský hrad ukrýva zvyšky kamenného valu starých Keltov, pozostatky slovanského hradiska a tiež skalné mesto s vyše 30 pseudokrasovými jaskyňami, ktoré kedysi obývali naši pravekí predkovia.

Ragáč je druhá najmladšia sopka na Slovensku, ktorej vrchol tvorí troskový kužeľ so spečenými bombami, troskami i útržkami lávy.

Tretím unikátnym cieľom, o niečo vzdialenejším, je po žltej a zelenej turistickej značke dostupná Steblová skala (486 m n.m.). Ukážkovo vypreparovaný sopečný útvar s výraznou stĺpovitou odlučnosťou čadiča. Okolo 35-60 cm hrubé stĺpy sú odkryté do výšky až 50 m a usporiadané vo forme obráteného vejára. Kým pri vrchole sú temer zvislé, nižšie sú uklonené v uhle 40-60°.

Ale nielen z geologického hľadiska má Cerová vrchovina čo ponúknuť.

Rybári, či návštevníci vyhľadávajúci relax, si prídu na svoje v pokojných zátokách vodnej nádrže Petrovce pri Gemerskom Jablonci, ktorá je tiež hniezdiskom a zastávkou migrujúceho vodného vtáctva. V jej blízkosti sa nachádza chránený areál Beležír, vyhlásený za účelom ochrany sysľa pasienkového. O pár kilometrov ďalej sa ukrýva čarovná úzka dolinka so zachovaným močiarnym biotopom a dnes už veľmi vzácnymi prvkami fauny a flóry-chránený areál Fenek. Dostanete sa k nemu po žlto značenej turistickej trase z obce Petrovce.

V najjužnejšom cípe regiónu, nad obcou Tachty, sa sťaby strážca dediny vypína 11 metrov vysoká rozhľadňa. Poskytuje pekný výhľad do celého okolia, na časť pohoria Cerová vrchovina, blízku vodnú nádrž i do len kilometer vzdialeného Maďarska. Zaujímavosťou je, že z nej za dobrého počasia vidno až 80 kilometrov vzdialenú Kráľovu hoľu.

Kontakt