Netopiere v baniach pod náučným chodníkom malých netopierov
Fotka od: Ervin Hapl

Náučný Chodník malých netopierov

Nad obcou Rákoš, priamo za hájovňou začína vstupnou bránou z agátového dreva náučný Chodník malých netopierov. Kopíruje tu žlto značenú turistickú trasu z Rákoša na vrch Železník. Popri niekoľkých zastávkach s informačnými panelmi vás dovedie k zabezpečeným banským dielam, ktoré vo svojich útrobách ukrývajú 7 tisícové kolónie vzácnych netopierov!

Od septembra do polovice novembra (alebo príchodu prvých mrazov) intenzívne lovia potravu a vytvárajú zásoby tuku, ktorý im umožní prežiť zimné obdobie.

Zazrieť ich tu viete krátko za súmraku, počas jarných i jesenných večerov, kedy z baní vylietavajú.

V spolupráci so zážitkovou cestovnou kanceláriou Za horami, za dolami ich ale odteraz možno pozorovať aj v úplnej tme. Spolu so sprievodcom a prístrojmi na nočné pozorovanie naberá tento neskorovečerný výlet úplne iný rozmer. Vstupenky na Veľkú nočnú expedíciu za malými netopiermi môžete zakúpiť priamo tu a teraz.

Pokračovaním po náučnom chodníku sa dostanete až do jeho najvyššieho bodu - k bývalému milieru, miestu pálenia dreveného uhlia, kde sa nachádza aj ďaľšia tabuľa, približujúca históriu uhliarstva na našom území. Odtiaľ sa starou uhliarskou cestou,  popri plote zvernice a infopaneloch o hubách, vtáctve, či vode klesá do doliny potôčika Rakyš, späť nad obec Rákoš, kde sa ukrýva aj neskororománsky kostolík skrývajúci vzácne fresky zo 14. storočia. Z nich najznámejšia zobrazuje Boha s troma tvárami a štyrmi očami!

Komu by sa ešte málilo, môže sa vybrať preskúmať zvyšky Rákošského hradu dostupného do pol hodiny po zeleno značenej turistickej trase vedúcej popri kostolíku.

V blízkom okolí určite neobíďte ani Banícku expozíciu v susednej Rákošskej Bani. Popri pútavom výklade uvidíte banícke nástroje, pomôcky, ukážky minerálov, dobové dokumenty i fotografie zobrazujúce čulý život a význam lokality v minulosti. Návštevu múzea si treba vopred zarezervovať.  

Voľne prístupná a ľahko dostupná je Vysoká pec v neďalekých Červeňanoch.

Za krásnymi výhľadmi ale i históriou sa oplatí vystúpať serpentínami nad obec Sirk, do baníckej osady Železník. Dnes kľudného miesta uprostred prírody, kedysi rušnej baníckej osady, v ktorej mali prvé kino, tančiareň, či kolkáreň, ktorých zvyšky dnes môžete obdivovať. Vyberte sa tiež ku novozrekonštruovanej baníckej kaplnke alebo zrevitalizovanému jazierku a zažite Genius loci tohto miesta.

Kontakt
, 049 61 Rákoš