Zbojnícky expres
Zdroj: www.zahoramizadolami.sk

Ozubnicová trať Tisovec - Zbojská - Pohronská Polhora

Trať medzi Tisovcom a Pohronskou Polhorou, bola v roku 2008 zapísaná ako Národná kultúrna pamiatka. Jej história siaha až do 19. storočia, kedy sa začalo s jej výstavbou. Unikátna je predovšetkým vďaka ozubnicovej železnici, ktorá na svojej trase prekonáva horské sedlo Zbojská v nadmorskej výške 725 m.n.m, so stúpaniami až 50,2 ‰.

Neopísateľný zážitok pre návštevníkov predstavuje jazda na historickom vláčiku, ktorá sa koná počas letnej turistickej sezóny vo vybrané víkendy. Na svoje si prídu milovníci histórie či prírody, ako aj občania všetkých vekových kategórií, ktorí sa rozhodnú spríjemniť si víkend návštevou tejto unikátnej zubačky. 

Za návštevu stojí i Múzeum ozubnicovej železnice nachádzajúce sa vedľa výpravnej budovy železničnej stanice Tisovec. Na svoje si prídu malí i veľkí. Vďaka jedinečným exponátom a fotografiám sa dozviete o histórii a výstavbe tohto jedinečného stavebného diela omnoho viac.

V letnej sezóne 2022 premáva na tejto trati historický vlak Zbojnícky expres, vypravený zo železničnej stanice Rimavská Sobota, s nástupnými miestami Rimavská Sobota, Hnúšťa, Tisovec a cieľom v sedle Zbojská, kde si výborne pochutíte na legendárnych buchtách i tradičných špecialitách v Salaši Zbojská.

Za návštevu tu okrem rozhľadne určite stojí i blízka Čertova dolina, ktorý v určitých miestach pripomína rokliny Slovenského raja. Prevedie Vás ňou náučný chodník zbojníka Jakuba Surovca.

.

Lístky na zážitkovú jazdu Zbojníckym expresom zakúpite na webe www.zbojnickyexpres.sk

Kontakt
Hviezdoslavova 433, 98061 Tisovec