MP Martincová dolina - Šarkanica
Zdroj: NP Muránska planina

Divokou Martinovou dolinou na Voniacu

Pozývame vás do jednej z najcennejších a najzachovalejších národných prírodných rezervácií v Národnom parku Muránska planina. Divoká, tichá či tajomná, aj tak možno označiť túto tiesňavu, ktorej dno pokryté lesmi po bokoch lemujú vysoké, miestami takmer kolmé skalnaté svahy a bralá Strelnice a Šarkanice.

Dolina desaťročia ponechaná na samovývoj je dnes skutočným medvedím rajom. Medvedie matky tu v strmých svahoch v tieni lesa takmer nerušene odchovávajú svoje mláďatá. Počas celej túry je preto na mieste zvýšená opatrnosť.

Cesta cez Martinovu dolinu začína neďaleko horárne na Pasekách, ktorú nájdeme po pravej strane pri ceste z Muráňa do Tisovca, tesne pred stúpaním do sedla Dielik. Poznávacím znamením je okrem turistickej tabule aj malé priestranstvo vedľa cesty vhodné na odparkovanie auta. Odtiaľ nás žltá turistická značka prevedie krátkym betónovým tunelom k vstupu do 3 km dlhej doliny. Po zdolaní 559 výškových metrov sa za približne 100 minút dostávame do nášho cieľa, na horskú lúku s poľovníckou chatou uprostred, pri ktorej oddychujeme a kocháme sa okolitou prírodou. Početné druhy rastlín, ktoré na lúke rastú, jej počas kvitnutia dodávajú farebnosť i charakteristickú vôňu, pre ktorú dostala aj svoje pomenovanie – Voniaca (1 113 m n. m.). Na jej okraji vidíme náučný panel, ktorý nás svojím obsahom poučí o rastlinách a živočíchoch, ktoré tu žijú. Dočítame sa aj o histórii poľovníckej chaty. Ďalej je len na nás, či budeme turistickým chodníkom pokračovať po hrebeni Šarkanice, cez Ostricu a Sivákovú hlbšie do srdca planiny, či sa vrátime späť po tej istej trase, alebo zídeme chodníkom do doliny Rimavy a svoje potulky zakončíme v Tisovci.

Turistika na horskú lúku Voniaca sa môže absolvovať aj ako okruh, ktorý sa začína a zároveň končí v meste Tisovec. Dĺžka okružnej trasy je 14 km s celkovým prevýšením 775 m a časovou náročnosťou približne 5 hodín. Z časti prechádza po hlavnej cestnej komunikácii, kde je vhodné byť viditeľný a opatrný.

Náš TIP č.1:

V sedle Dielik nájdete jednu zo zastávok Cesty SNP Gemerom-Malohontom – bojisko Dielik. Les za pamätníkom ukrýva obnovené vojenské zákopy vybudované na reálnom mieste niekdajších bojov.

Náš TIP č.2:

V úplnom začiatku trasy vás neznačený chodníček vpravo (v smere pod sedlo Dielik) dovedie po asi 5 minútach chôdze k železničnému tunelu pod Dielikom. Tunel, ktorý bol súčasťou projektu Gemerské spojky je neprechodný, vstup do neho je zakázaný, jeho impozantný vchod však stojí za obhliadku.

Kontakt

Kategórie: #Príroda