Kaštieľ Betliar
Zdroj: Obec Betliar

Hrady a kaštiele

Gemer ako historický región lemovalo po majestátnych vrchoch mnoho hradov a hradísk, kláštorov či zámkov, z ktorých už mnohé zanikli. Pozostatky hradov a hradísk v podobe valov je možné dodnes pozorovať v prírode. O ich príbehoch sa dočítame najmä v súvislosti vojny Bratríkov s Huňadyovcami v 15. storočí. Práve to bolo storočie slávy Gemerských hradov, kedy počas obliehaní mnohé z nich skončili v ruinách a boli zničené. Tie, ktoré sa vyhli zničeniu čakal ďalší ťažký osud počas Osmanskej hrozby a stavovských povstaní. Aj cez krušné historické chvíle máme možnosť obdivovať viaceré stavby, ktoré sa podarilo zachrániť alebo znovu priviesť k životu. Mnohé gemerské tajomstvá však ostávajú pod zemou a čakajú na svojich objaviteľov.

Kategórie: #História

Kaštieľ v Betliari

Kaštieľ Betliar

Kaštieľ Betliar

Kaštieľ Betliar je skutočne luxusné sídlo. Je jediným kaštieľom na Slovensku, ktorý sa po roku 1945 zachoval so svojim pôvodným zariadením a zbierkami. Okrem grófskych apartmánov, či krásnej historickej knižnice, tu uvidíte aj expozície exotických trofejí a egyptológie s egyptskými múmiami. Sídlo obklopuje rozsiahly anglický park.

Muránsky hrad z neba

Muránsky hrad

Muránsky hrad

Tretí najvyššie položený slovenský hrad je v regióne i najnavštevovanejším. Ponúka dychberúce výhľady na okolie, Kráľovu hoľu a nedotknutú prírodu Muránskej planiny

Kaštieľ Coburgovcov v Jelšave

Kaštieľ Coburgovcov v Jelšave

Kaštieľ Coburgovcov v Jelšave

Dominanta centra Jelšavy poskytne unikátne zážitkové ubytovanie.

Krásna Hôrka

Krásna Hôrka

Krásna Hôrka

Najzachovalejší hrad v regióne Gemer

Jelšavský hrad

Jelšavský starý hrad

Jelšavský starý hrad

Vydajte sa od Mestského múzea v Jelšave, popri riečke Muránke, k ruinám Jelšavského starého hradu. Odmenou za výstup vám popri nádychu histórie budú aj pekné výhľady na mesto Jelšava.