Vahadlová studňa pri Jašteričom jazere neďaleko Silice
Zdroj: NP Slovenský kras

Z Gombaseku na Silickú planinu

Východiskový bod: Gombasek

Konečný bod: Silica

Opis trasy: Gombasek - Silická ľadnica - Silica - Farárova Jama - Jašteričie jazierko

Stredne náročná, dĺžka a trvanie: 6 km, 2 hodiny

Trasu v sezóne začíname návštevou unikátnej Gombaseckej jaskyne s vyše 2 m tenkými kvapľami, tzv. brčkami. Očarený jej nádherou sa vydávame na výstup z dna kaňonu Slanej na Silickú planinu.

Úvodných 225 výškových metrov prekonáme v závislosti od kondície za 30-60 minút. Po 1,3 km strmšieho výšlapu sa dostaneme k rázcestníku Závozná, horáreň, odkiaľ je to bez ďaľších prevýšení presne 2,5 km k Silickej ľadnici.

Silická ľadnica je najnižšie situovaná ľadová jaskyňa mierneho klimatického pásma. Z vyhliadkovej plošiny jej veľkolepého ústia možno obdivovať niekoľko metrové ľadové cencúle od jari do jesene. Vznikajú paradoxne až pri jarných plusových teplotách, ak sa na povrchu topí sneh a výdatne prší.

Vstup za zábradlie je zakázaný a môže byť životu nebezpečný. Na ceste späť volíme pri rázcestníku Odbočka ku Silickej ľadnici pravé pokračovanie žltoznačeného chodníčka. Po 10 minútach odbočujeme na rázcestí Bukový vŕšok doľava, do obce Silica.

Tu sa možno vybrať po žltej značke k cca 5 minút vzdialenému jazeru Farárova jama, alebo sledujúc červenú značku, naprieč obcou, až k cintorínu na jej vyšnom konci. Odtiaľto nás jej pokračovanie dovedie za približne 20 minút k dnes temer zaniknutému Jašteričiemu jazierku, kedysi najväčšiemu krasovému jazeru na Slovensku. Jeho symbolom je dodnes zachovaná vahadlová studňa. Vrchol Fabiánka nad ňou poskytuje za priaznivého počasia výhľady naprieč Slovenskom. Temer od (2km vzdialenej) maďarskej hranice až k hranici poľskej, prechádzajúcej hrebeňom Vysokých Tatier.

Tip:

Úvodný, strmší úsek výstupu na planinu možno nahradiť aj automobilovou, či autobusovou prepravou k zastávke Závozná, horáreň. Pre ešte väčšie priblíženie k Silickej ľadnici slúži parkovisko pri ceste do Silice, o približne 2 km ďalej.

V závere túry sa odporúča prechádzka z areálu Gombaseckej jaskyne k archeologickému nálezisku Pavlínskeho kláštora, pri ktorom sa nachádza moderná zvonica slúžiaca aj ako rozhľadňa. Oproti brány do areálu nájdete za cestou ukrytú krasovú vyvieračku Márgit/Biela vyvieračka.

Kontakt

Kategórie: #Príroda